czwartek, 3 listopada 2016

Płyn niezamarzający – zabezpieczenie urządzeń do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji przed mrozem.

Mówiąc płyn niezamarzający mamy na myśli GLIKOL.

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów glikoli: etylenowy lub propylenowy, koncentraty i roztwory rozcieńczone wodą.  Każdy glikol jest bezpieczny dla uszczelnień pompy, węża, połączeń gumowo-metalowych urządzenia. Zabezpieczenie pompy polega na przepłukaniu jej płynem, który nie zamarznie gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Oznacza to ze nie ważne jest jaki glikol wybierzemy, ważne aby płyn znajdujący się w pompie nie zamarzł w polskich warunkach czyli przy około -25 st.C.
Płyn niezamarzający.
Jak sprawdzić jaka jest temperatura zamarzania roztworu glikolu, który kupiliśmy? Do tego celu służy urządzenie o nazwie refraktometr optyczny. To proste urządzenie pozwala na samodzielne zbadanie próbki posiadanego glikolu i natychmiastowy odczyt temperatury zamarzania. Na skali widać linię, która określa przy jakiej temperaturze kontrolowany płyn zamarza. Aby sprawdzić czy refraktometr wskazuje prawidłowo należy go skalibrować. Kalibracji dokonujemy samodzielnie kroplą wody, ustawiając na skali linię zera st.C.

Zasysany przez pompę glikol rozcieńcza się z wodą, która znajduje się w pompie i instalacji urządzenia. Wtedy temperatura zamarzania zmienia się. Mając własny refraktometr możemy kontrolować temperaturę zamarzania i stosować glikol wielokrotnie. Cena refraktometru optycznego to około 200 złotych.


Refraktometr optyczny; źródło: google.com



Refraktometr optyczny; źródło: google.com

Refraktometr optyczny - cena; źródło: google.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.